Myóm, konkrece a těhotenství

Mám 29 let a chci se dostat těhotná. Můj gynekolog mi při kontrole diagnostikována myóm dělohy, poměrně velké (2×3 cm). Údajně to může způsobit, mimo jiné potíže a problémy s těhotenstvím. Naznačují mi to chirurgicky odstranit, ale vzhledem k jeho velikosti je potřeba v klasické otevřené operaci, není laparotomia. Slyšel jsem, že při těchto operacích nastat některé konkrece, které mohou šance na otehotnenie ještě snížit. Je to pravda ? Lze jim nějak zabránit ? Mám vůbec podstoupit plánovanou operaci ?
Děkuji,
Z.

Myóm, zrasty a tehotenstvoOdpovědi Na Md. Tomáš Danys, Phd.:
Pooperační konkrece mají tendenci být častým důsledkem operací, zejména v oblasti břicha a malé pánve. Je uvedeno, že když lapatotomických (otevřených) chirurgických operací k jejich vzniku dochází až v 95%. Konkrece jsou tkáně spojení mezi subjekty, které vznikají jako reakce organismu na poškození tkáně nejčastěji v průběhu chirurgického zákroku, nebo, například, když je teplo. Vytvořil konkrece, nesmí způsobit žádné další problémy, záleží na jejich intenzitě a místě výskytu. Nicméně, v literatuře se udává, že asi 15-20% problémů s neplodností způsobuje jen konkrece, protože komplikují normální funkci reprodukčních orgánů. Další časté obtíže, které mohou konkrece způsobit, je chronické bolesti v podbřišku, problémy s priechodnosťou střev, bolestivý pohlavní styk, bolesti při menstruaci, atd.
Píšete, že plánujete otěhotnět, takže v tvém případě jsou na místě opatření, která zabrání vzniku plést. Tato opatření zahrnují skutečné provozní technika, která je více či méně v rukou operatéra. Teď platí to, co najšetrnejšie chirurgické postupy a materiály, aby se minimalizovalo poškození a manipulaci s tkání v průběhu operace. Navíc, je doporučeno použít tzv protizrastové přípravky, které operatér aplikuje do místa operace. Pracují různými způsoby, nejčastěji používané produkty, které vytvoří dočasnou bariéru mezi tkání a chrání tyto zrástli. Pak v těle vstrebú. Doporučuje se, aby si detailů, poraďte se se svým gynekologem, nebo operatérom, ale využití všech možností prevence, úplet by vás vhodné. Více informací lze nalézt na www.zrasty.sk

Md. Tomáš Danys, Phd
Gyndanys, srl
Gynekologická ambulance
Slovenský 11
940 34 Nové Zámky
telefon: 035 640 44 44 [email protected]
www.gyndanys.sk

Související příspěvky:

Co je v těhotenství tabu?

Dobrý den, rád bych Vás radu – jsem druhý měsíc těhotná a všichni kolem mě mi pořád říkají, co jak být těhotná nemůž

18

Toxoplazmóza v těhotenství

Predvčerom jsem díky testu zjistila, že jsem těhotná. Chtěl bych se Vás zeptat, jelikož máme doma tři kočky, zda je

18

Letové chemie těhotenství?

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na jednu věc, jsi teď doma řešíme. Jsem v 24. týdnu těhotenství a bohužel, v náj

18

Těhotenství v pozdějším věku

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda si myslíte, že vliv na dítě a jeho zdraví faktorem vyšší věk. Jistě máte ve

18

Těhotenství a vyšetření po 35-tke

Je mi 37 let a před dvěma týdny jsem zjistil, že jsem těhotná. Vzhledem k mému věku mám strach, jestli bude dítě v p

18

Cvičení a těhotenství

Chtěl bych se zeptat, jestli může žena v těhotenství pravidelně cvičit, pokud zdravotní stav je v pořádku. Děk

18

Mimomaternicové těhotenství a odstraněny vajíčkovod

Dobrý den, absolvoval jsem laparoskopický operaci, po zjištění, že mám mimomaternicové těhotenství. V rámci této ope

18

Leave a comment