Ovoce

Otázka:
Každý mi doporučuje, že pokud chcete zhubnout, jsem jíst více ovoce a zeleniny. Jeden den v týdnu jíst pouze ovoce, ale já jsem stále neschudla.
Janka od Prievidze

ovocie

Odpověď:
Nejjednodušší a na první pohled dokonce i nejúčinnější dietní doporučení pro snížení tělesné hmotnosti jsou obvykle formulovány do věty: Jíst více ovoce a zeleniny.
Navzdory skutečnosti, že ovoce je, že doporučení je vždy na prvním místě, pravdou je, že v hubnutí v naší stravě by měly převažovat zelenina a potraviny z něj připravené. Pro hubnutí je důležité kontrolovat celkový příjem energie, a to zejména příjem tuků a cukrů. Množství tuku v ovoci není zanedbatelná, ale obsah cukru je mnohem vyšší než v zelenině. V průměru energetická hodnota ovoce v porovnání se zeleninou vyšší asi o 100 kJ, a proto je pro hubnutí nezbytné, aby vybrat správný druh ovoce a zkontrolujte jeho množství. Ovoce je velmi zdravé, ale když chceme zhubnout, musíme být s jeho jíst trochu více opatrný.
Hlavní složkou dužinatého ovoce I voda, která tvoří 70-90% z celkové hmotnosti.
Obsah vody ve 100 g ovoce jako jsou: banány 74g, apple 84g, meruňky 86 g, mandarinky 87g, jahodami 90g, meloun vodový 94g.
Vysoký obsah vody v jakékoliv jídlo, je zárukou nižší obsah energie.
Ovoce je dobrým zdrojem vitaminu C, některé druhy obsahují i vitamín B, karotenoidy, minerály, enzymy a přírodní antioxidanty. Mnoho plodů jsou přirozeně funkční potraviny a mají velký význam v prevenci civilizačních chorob. Významný přínos je také v obsahu vlákniny. Rozpustná vláknina zvětšuje svůj objem a tím zpomaluje vyprazdňování žaludku a prodlužuje pocit nasycení. Stabilizuje hladinu cukru v krvi, urychluje průchod potravy ve střevech a podporuje vyprazdňování.
Obsah vlákniny ve 100 g ovoce, například rybíz 6 g, maliny 5g, banány 3g, hruška 2,5 g, jablka 2 g, pomeranče 2g, ananas 1,5 g.
Ze základních živin je ovoce důležité zejména zdroj sacharidů (5-15 %). Obsah bílkovin a tuků je zanedbatelný. Ovoce obsahuje hlavně jednoduché cukry, glukóza a hroznový cukr a fruktóza ovocný cukr. Pro hubnutí je však lepší, pokud hlavní podíl sacharidů ve stravě se skládá ze složitých cukrů polysacharidy. Se rozkládají v trávicím systému pomalejší a vstřebávání glukózy pomalu a uvolňují energii pomaleji.
Při výběru správného ovoce je nutné aplikovat teorii glykemického indexu (GI). Při hubnutí se doporučuje konzumovat hlavně potraviny s nízkým GI 30. A jen proto, že převážná část plody mají střední GI (30-70), musíme vybrat správné ovoce a kontrolovat jeho množství. Prakticky to znamená, že bychom měli denně sníst 100 až150 g, nebo 1 kus čerstvého ovoce s nízkým obsahem cukru a nízkým GI, vysoký obsah vody a vlákniny.
Nízký GI, jsou například: jahody, ostružiny, rybíz, třešně, višně, citrony, grepy, avokádo, granátová jablka.
Střední GI mají maliny, egreš, broskve, meruňky, melouny, jablka, hrušky, švestky, hroznové víno, kiwi, mandarinky, pomeranče, mango, papája, banány. Hodnota GI přezrálé a sušené ovoce, které je blíže k horní hranici (GI 60-70).

Vysoký GI nad 70 jsou sušené datle a fíky.
Základem bezpečného hubnutí je pestrá a vyvážená strava, a proto konzumovat pro hubnutí pouze ovoce, se nedoporučuje.

Phdr., Jednu Hodinu Katarína Skybová

Související příspěvky:

Vrozené vady a provoz ovoce

Dobrý den, je mi 36 let a jsem podruhé těhotná. Od té doby naše rodina opakovaně setkal vrozené chyby – bohužel i fa

18

Zakázané ovoce

Nikdo není dokonalý, a proto každý z nás, alespoň jednou-jen jednou v životě stane něco, co jsme již podruhé ne, neb

18

Ovoce a nadváha

Vážení redaktoři, Chtěl bych se zeptat, zda opravdu spotřeba ovoce vede k nadváze. Miluju ovoce, ale v posled

18

Proč muži obejít pračky?

Údajně jsou technické sex... Proč pak jako boj pračky?

Máte doma muže, který může dělat vš

8

Co je v těhotenství tabu?

Dobrý den, rád bych Vás radu – jsem druhý měsíc těhotná a všichni kolem mě mi pořád říkají, co jak být těhotná nemůž

8

Láska nebe…

Láska je stará jako lidstvo samo. A přesto má tisíce tváří a forem. Řízení, nesmelá, vášnivý, velký, zakázáno, tajem

8

Okoreňte sex

Která z nás by se chtěl milovat s partnerem byla ještě krásnější, než to je ve skutečnosti? Obvykle po roky a roky,

8

Originály a generika

.....nebo proč podporovat výzkum?

Francouzský filozof Voltaire už v 17. století se hodnotí,

8

Leave a comment