Život single, přináší i rizika
Ty bydlíš sám?
Více a více mladých lidí volí možnost žít single. A když mají partnera, nemienia s ním sdílí jeden životní prostor, alespoň ne na delší dobu a snaží se zachovat jejich nezávislost. Všechno má své klady a zápory a to je také pravda, že tento trend. Manželský život je spojen s lepší zdraví obou partnerů, protože mají mnoho společné cíle a vzájemně se podporující. Na druhou stranu, je pravda, že čas od času, může také podporovat nezdravé návyky z partnera může „odkukať“ některé zlozvyky, například, dieta a zdravý životní styl celkově. Pokud se rozhodnete pro život single nebo nějakou dobu po vás žít, víš, že život sám přináší také rizika. Jeden z nich patří, bohužel, také zvyšuje riziko úmrtí způsobených alkoholem a drogami.
Nedostatek sociální vztahy – je rizikovým faktorem?
Finská studie ukázala, že žít sama je spojena se zvýšeným rizikem úmrtí v důsledku alkoholu – rátajúc z chorob, které jsou spojené s konzumací alkoholu až po nehodě. Podle odborníků to znamená, že nedostatek sociálních vztahů by mělo být považováno za další potenciální rizikový faktor pro smrt, a to z důvodů souvisejících s alkoholem. Nicméně, názor, že nedostatek sociálních vztahů je rizikovým faktorem pro smrt, ale to není obecně zdravotníkmi uznána, ani širokou veřejností.
Ve společnosti tolik nevypijeme
V názorech veřejnosti často je konzumace alkoholu se spojuje s skupiny přátel, ale v těchto případech obvykle nejde o nadměrné konzumaci alkoholu, ale na „sociální“. Zatímco lidé, kteří žijí sami, mají sklon k pití nárazovo a často značné množství, což by na veřejnosti netrúfli, nebo ne dovolit – a veřejnosti, ať už v práci, při společenské pití alkoholu je často maskované jako abstinenti.
Fatální onemocnění jater
Vědci pod vedením Kimmo Herttua z finského Institutu pracovního zdraví v Helsinkách, a našel větší nárůst úmrtí v souvislosti s alkoholem – zejména fatální onemocnění jater – nicméně, osoby žijící osamoceně, ve srovnání s lidmi, kteří žili v manželství nebo společně s jinými. Pro lidi, kteří žijí s partnerem, nebo s někým jiným, míra pití alkoholu snižuje a ti, kteří žijí sami, spíše přinesla nepříznivé účinky alkoholu.
Jak to přišlo
Autoři analyzovali informace pro přibližně 80 procent všech lidí, kteří zemřeli ve Finsku mezi lety 2000 a 2007, a zjistil, že asi 18 200 lidí – dvě třetiny z nich žil sám zemřel, v důsledku příčin, spojená s konzumací alkoholu, jako jsou onemocnění jater, otrava alkoholem nebo nehody, násilí a kardiovaskulárních onemocnění. Kromě toho, v osoby žijící osamoceně, byla v důsledku snížení cen alkoholu v roce 2004 k podstatnému nárůstu úmrtí v důsledku konzumace alkoholu, zejména u lidí ve věku 50 – 69 let. V letech 2000 až 2003 byla 3,7 krát vyšší pravděpodobnost, že lidé žijící sami umírají na onemocnění jater, ve srovnání s lidmi, kteří žijí v objemu, nicméně, v letech 2004 – 2007, tato pravděpodobnost vzrostla a byla vyšší o 4,9 krát. Vzor úmrtnosti je podobný u žen jako u mužů, zatímco u žen, žije sám, vede k úmrtí v důsledku konzumace alkoholu o něco méně často než muži.
Bez ohledu na pohlaví
Autoři přišli, podle webové stránky ScienceDaily, k závěru: „Život sám je spojena s významně zvýšeným rizikem alkoholovej úmrtnosti, bez ohledu na pohlaví, socio-ekonomický status nebo konkrétní příčinu smrti.“ Obecná platnost těchto zjištění musí potvrdit i dlouhodobý výzkum v jiných zemích, které mají jinou kulturu konzumace alkoholu – například kulturu pití vína v zemích středomoří.
Leave a comment
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.