Originály a generika

…..nebo proč podporovat výzkum?

Francouzský filozof Voltaire už v 17. století se hodnotí, že „příroda zachovává druhy, ale jen velmi málo se stará o jedince.“ Jistě, příroda je mocná liečiteľka, ale to není vše-mocný.

A když se dostane ke slovu věda
%image_alt%Díky za více než sto let historie farmaceutického průmyslu významnou revoluci v chápání nemocí a jejich léčby. Jistě si pamatujete některé scény z literatury nebo filmů z relativně nedávné historie – ať už vykašliavanie krev jako průvodní jev suchôt (jinak nazývané tuberkulóza), morové rány, epidemie cholery nebo infekce v sirotincoch s brutálnymi záběry. Pokud se v minulosti někdo se narodil s tělesným znevýhodněním, obvykle skončil v cirkusu jako objekt zábavy a posměchu, nebo utiahol na okraji společnosti. Ve filmu trosečník na pustém ostrově, měl problematické zub propuštěn korčuľou, dnes si při návštěvě zubaře elegantně usadit se do pohodlného křesla a po předložení místní anestézy odborně a jemně přes profesionální zásah.

S pokrokem ve všech oblastech vyvinuté metody a možnosti léčby nemocí – od prikladania pijavíc, přes různé byliny a odvary chemické sloučeniny. Objev účinných látek a léčiv byly sníženy závažné onemocnění, minimalizovat jejich dopad na zdraví a psychiku pacientů, a nakonec žít déle a lépe.

%image_alt%V pravěku člověk žil vidět maximálně tři desetiletí, ještě před sto lety jsme žili v průměru na padesát let, až do teď běžně dožívame sedemdesiatky. Samozřejmě, je třeba zdůraznit, že tyto jevy vyskytly v souvislosti s životní a sociální podmínky (válka) a způsob života v dané době, ale pokrok a medicínu nelze popírat zásluhy. Díky antibiotikům a očkování záznam látky máme po kontrole, život ohrožující onemocnění, jako je tuberkulóza, černý kašel, spalničky a chřipka, vývoj perorální antikoncepce ženy mají možnost plánovat své těhotenství, byla vynalezena očkovacia látky proti dětské obrně, vzhled imunosupresív stala transplantace praktickou alternativou k léčbě konečné zlyhávania orgány a mnoha dalšími objevy přispěl na léčbu, nebo na zmírnění následků různých civilizačních chorob.

Léčit nemoci, onemocnění nové
%image_alt%Mohou být některé nemoci se podařilo odstranit, ale vliv na tempo a měnící se životní a sociální podmínky vznikají neustále nové onemocnění, pro které farmaceutický průmysl neustále hledá řešení. Vzpomínáte si na scénu z kultovního vánoční příběh Císařů pekař, pekařství, císař z alchymistické dílny, kde se snaží objevit elixír mládí? Takže, to je úsmevná ilustrace pravěku z lékárny. Moderní farmaceutické laboratoře vybavené nejmodernější technologie vynaloženo velké úsilí, aby se najít efektivní a bezpečné látky pro zdraví. Celý tento průmysl je striktně řízen zákony, firem a jednotlivců. Vynalézat nové léky v průměru znamená 12 intenzivních let náklady na výzkum a vývoj ve výši přibližně 1 miliardy eur, a riziko, že 75% nákladů přijde zbytečný. Proces objevení léčivého přípravku může být zjednodušení shrnout do následujících fází:

1. Studium nemocí – příprava pro výzkum, studie o povaze onemocnění, mechanismus evoluce a genetické pozadí nemoci
2. Období základního výzkumu – fáze hledání jediné molekuly nebo části molekul od 5 000 do 10 000 složek, které mohou změnit směr nemoci, zmírnit příznaky nebo k zajištění samoliečbu. Pouze skenuje této účinné látky obvykle trvá tři až čtyři roky.
3. Období predklinického výzkum – chemici a biologové testovali účinky připravených sloučenin (1 – 5 od základního výzkumu) na biologické systémy. Dalším krokem je laboratorní vyšetření při vyšetřování účinnost molekul v živých buňkách a kultur, stejně jako identifikovat možnosti průmyslové výroby přípravku. Následuje fáze testování farmakologické vlastnosti léku na zvířatech, které proces je přísně regulovány zákonem.
4. Období klinického výzkumu
– obvykle tři-fáze procesu, jehož cílem je prokázat účinnost, bezpečnost a kvalitu léku. Klinický výzkum je nákladný a časově náročný, lék musí projít testy, aby se malé skupiny (20 -100) zdravých dobrovolníků, studie na malém souboru pacientů (100 – 500) a testy s velkou skupinou pacientů (5 000 – 10 000 a více). Stejně jako v předchozích fázích, tam je vysoké procento selhání, a tedy i selhání celého výzkumu.
5. Rozhodování o léčivé přípravky a registrace
– pokud se lék podaří dostat se k této fázi, důležitou roli hraje otázka patent. Tam je nástroj ochrany práv kreativních lidí, kteří investovali čas, energii a peníze ve prospěch společnosti. Udělením patentu získá výzkumu společnosti výlučné právo na využívání výsledků z tohoto duševního vlastnictví po omezenou dobu, co by měla zajistit návratnost počáteční investice. Během trvání patentové ochrany je vynálezce, t.j. společnost, která vyrábí originální lék, exkluzivitu k jeho použití. Po uplynutí této doby, tento patent může inspirovat výrobce generických léčiv a právně-začít dělat a prodávat kopie tohoto léku. Období patentové ochrany trvá 20 let, ale čistý čas ochrana výrobce, to je pouze 8-10 let, vzhledem k tomu, že patent je třeba dát rejstříku stále ve fázi výzkumu, po které to může ještě následovat 10 -12 let systematické práce, dokud se lék dostane k pacientovi.

Originální vs. generika
%image_alt%V současné době je více než 90% léků a vakcín na předpis výsledek aplikovaného výzkumu. Bez motivace a pobídka v podobě patentové ochrany by nebylo možné. Patentová ochrana vyvolává žiaducu rovnováhy mezi oprávněnými zájmy vynálezce na návratnost investic a potřebu společnosti dosáhnout vědeckého pokroku. Generikum je v kvalitě a množství lék, zápasy s drogou původní a je levnější, vzhledem k tomu, že v jeho případě ceny neodrážejí náklady na výzkum. Ale původní drogy znamenají inovace, dostupnost, kvalita, zkušenosti a tradice. Farmaceutický průmysl je odvětví, které stojí na výzkum a vývoj. Z pohledu výdajů v této oblasti, investuje farmaceutický průmysl do výzkumu a vývoje nejvíce, v průměru je to o hodnotě 16% obratu společnosti. Jen pro srovnání, tato hodnota začíná na úrovni 0,3% v těžebním průmyslu, a končí v oblasti počítačového softwaru na úrovni 9,8% z obratu. Pokud lidstvo nebude podporovat výzkum a vývoj v této oblasti, ale bude prvoplánovo hlasovat pro nižší náklady-kopírování, v budoucnu, může se stát, že ztratíte motivaci k výzkumné činnosti. A právě motivace k výzkumu jsme se dostali do zpoždění a kvalitnejšiemu život.
..

Související příspěvky:

Proč muži obejít pračky?

Údajně jsou technické sex... Proč pak jako boj pračky?

Máte doma muže, který může dělat vš

8

Co je v těhotenství tabu?

Dobrý den, rád bych Vás radu – jsem druhý měsíc těhotná a všichni kolem mě mi pořád říkají, co jak být těhotná nemůž

8

Láska nebe…

Láska je stará jako lidstvo samo. A přesto má tisíce tváří a forem. Řízení, nesmelá, vášnivý, velký, zakázáno, tajem

8

Okoreňte sex

Která z nás by se chtěl milovat s partnerem byla ještě krásnější, než to je ve skutečnosti? Obvykle po roky a roky,

8

Rozvod? Jedináčikovia je rozvádzajú nejvíce!

Čím více sourozenců, tím nižší riziko rozvodu?

Těžko spekulovat o tom, jaký typ lidí zesil

8

Manželství a domácnost

Série preview z knihy Gustava Murína Návod na manželství, 7. součástí

Věda o manželství ří

8

Já to miluju, ale nech mě nedotýká

Dobrý den, prosím o radu. Můj problém spočívá v tom, že váš partner emočně velmi rádi, ideální remíza a my jsme skvě

8

6 tipů, jak se bránit proti klebetám

Jak tedy můžete bránit proti klebeteniu a klebetám ?

Zkuste jednu z následujících:

8

Leave a comment